Bariérová antikoncepce

Chcete-li mít pohlavní styk po užití přípravku Navela a neužíváte hormonální antikoncepci, musíte do začátku nového menstruačního cyklu použít bariérovou antikoncepci. Mechanická bariérová metoda je nejstarší antikoncepční postup, jedná o bariéru postavenou do cesty spermiím do dělohy. Tuto metodu lze kombinovat i s ostatními antikoncepčními metodami. Spolehlivost těchto metod se udává v širokém rozmezí, které většinou závisí na správné aplikaci i na použitém prostředku.

Mezi nejznámější bariérové metody patří kondom, který je obvykle vyrobený z latexu. Jeho výhodou je nejen jeho dostupnost, ale i částečná ochrana před pohlavně přenosnými infekcemi.

Pesar je bariérová ženská antikoncepce, má tvar gumového kloboučku, který má po obvodu pružinu. Jeho velkou výhodou je, že se může zavést před stykem i s delším odstupem, ale je potřeba pesar ponechat ještě několik hodin zavedený.

Další metodou jsou spermicidní přípravky neboli chemická bariérová metoda, která je k dostání ve více formách, jako jsou například pěny, krémy, želé, čípky nebo vaginální tablety.

U této metodu je velmi důležité dodržet předepsanou dobu zavedení před pohlavním stykem a následná péče po styku (po dobu 6 hodin po styku se nemá provádět výplach pochvy).

Účinnost přípravku je kolem 2 hodin a při opakovaném pohlavním styku je nutno aplikaci přípravku opakovat.

Čtěte pozorně příbalovou informaci! Navela je léčivý přípravek k vnitřnímu použití, obsahuje léčivou látku levonorgestrel. Navela neslouží jako náhrada běžné antikoncepce.

Příbalovou informaci si můžete stáhnout ZDE.