Na jakém principu funguje postkoitální antikoncepce

Slyšeli jste o možnosti postkoitální antikoncepce? Jedná se o ochranu proti nechtěnému těhotenství a se o ní mluví jako o pilulce po.. Tato pilulka se užívá po pohlavním styku a má zabránit oplodnění. Víte, jak přesně funguje, jak tabletu užívat a pro koho je vhodná?

Zabraňte nechtěnému otěhotnění

Postkoitální antikoncepci je možné použít po nechráněném styku, ale také v případě, že by byla stávající ochrana nedostatečná. Například v případě, že si zapomenete vzít antikoncepci nebo v jejím užívání uděláte chybu. Tableta po vás uklidní i v případě, že se vám protrhne kondom nebo máte přerušovanou soulož, u které není nikdy jistota, že neotěhotníte.

Na jakém principu funguje

Nouzová antikoncepce obsahuje hormon levonorgestrel, který zabrání uvolnění vajíčka z vaječníku a navíc zabraňuje spermiím v oplodnění vajíčka

Nouzová antikoncepce obsahuje léčivou látku, kterou je hormon levonorgestrel. Zabraňuje vzniku těhotenství několika způsoby. Zabrání uvolnění vajíčka z vaječníku a navíc zabraňuje spermiím v oplodnění vajíčka. Je možné ji použít v jakémkoliv období cyklu, v případě kdy si nejste jistí dostatečnou ochranou.

Co doopravdy dělá pilulka po?

Všeobecně se doporučuje užití do 72 hodin od nechráněného pohlavního styku. V ideálním případě ji však užijte už do 12 hodin, budete mít větší jistotu, že pilulka po zabere tak, jak má.  Následně můžete očekávat běžnou menstruaci v termínu. Pokud se tak nestane, je nutné udělat si těhotenský test nebo navštívit svého gynekologa. Pokud sledujete své plodné dny, zkuste se vyhnout nechráněnému styku právě v těchto 4 až 5 dnech ovulace.

Zastaví uvolňování vajíčka – oddálení ovulace

Pilulka po sexu proti otěhotnění zastaví uvolňování vajíčka a může vám ovulaci oddálit

Pilulka po sexu proti otěhotnění zastaví uvolňování vajíčka a může vám ovulaci oddálit. Pokud chcete zjistit, jak bude vaše ovulace posunutá, můžete vyzkoušet ovulační test, který funguje velmi podobně jako těhotenský. Otestujte se z ranní moči a v případě dvou čárek na testu je ovulace potvrzena.

Zabraňte oplodnění vajíčka

Tento typ nouzové antikoncepce nenahrazuje pravidelné užívání antikoncepce, ale v případě potřeby vám může výrazně pomoci. Nepoužívejte postkoitální antikoncepci pravidelně, mějte ji v lékárničce pro ojedinělé případy. Jejím použitím zabráníte oplodnění vajíčka i vytvořením neideálního prostředí pro spermie.

Nechtěné těhotenství

Pokud se na dítě necítíte použitím nouzové antikoncepce zabráníte oplodnění vajíčka i vytvořením neideálního prostředí pro spermie

Pokud se na dítě necítíte, nemáte za sebou dlouhý a vážný vztah nebo máte jakýkoliv jiný důvod pro zabránění těhotenství, nebojte se tento způsob ochrany poté využít. Je mnohem lepší snažit se o přirozené otěhotnění až v době, kdy jste si opravdu jistí a na dítě se těšíte a chcete jej. Užití tablety rozhodně neodkládejte.

Čtěte pozorně příbalovou informaci! Navela je léčivý přípravek k vnitřnímu použití, obsahuje léčivou látku levonorgestrel. Navela neslouží jako náhrada běžné antikoncepce.

Příbalovou informaci si můžete stáhnout ZDE.