Jak se můžete cítit po užití nouzové antikoncepce…?

Existence nouzové antikoncepce, lidově „pilulky po“, může být velkou úlevou pro každého, kdo se ocitne v krizové situaci a dává ženám šanci, jak zabránit nechtěnému a neplánovanému těhotenství.

Působí pomocí hormonů, které zabraňují ovulaci a oplodnění jakéhokoliv vajíčka, které již mohlo být uvolněno. Doporučuje se ovšem, aby se nouzová antikoncepce používala opravdu pouze v naléhavých případech, kdy selhala jiná forma antikoncepce.

Pilulka obsahuje vysoké hladiny hormonů a v důsledku toho může žena pocítit nežádoucí účinky. A přestože se nejedná o nic závažného, stojí za to o nich vědět, aby se zabránilo zbytečné panice nebo úzkosti ohledně toho, co se děje..

Kdy můžete nouzovou antikoncepci užít?

Pilulku je vhodné užít co nejdříve po nechráněném pohlavním styku nebo po selhání vaší obvyklé metody antikoncepce. Pilulku obsahující levonorgestrel můžete užít nejpozději do tří dnů.

Může pilulka „po“ způsobit nevolnosti?

Jedním z nejčastějších vedlejších příznaků může být nevolnost, bolest břicha a zvracení. A přestože jsou tyto pocity nepříjemné, skutečný problém představují hlavně tehdy, pokud zvracíte do tří hodin po užití pilulky. Ta ještě nemusela být dobře vstřebaná a je možné, že nebude působit tak, jak by měla. V tomto případě je doporučováno užít novou tabletu, ovšem nejlépe po poradě se svým lékařem, popřípadě lékárníkem.

Jak ovlivní nouzová antikoncepce vaši menstruaci?

Ovlivnění periody je běžnou stížností žen po užití pilulky „po“. Menstruace může být delší, bolestivější a může se dostavit později než obvykle.

Užití nouzové antikoncepce není v dnešní době žádné tabu a nenese s sebou velká rizika pro další život a proto, pokud se ocitnete v situaci, která je pro vás krizová neboť těhotenství není momentálně vaším tématem k řešení, nestyďte se obrátit s dotazem na lékaře nebo lékárníka, kteří vám jistě doporučí metodu, která pro vás bude nejlepší.

Čtěte pozorně příbalovou informaci! Navela je léčivý přípravek k vnitřnímu použití, obsahuje léčivou látku levonorgestrel. Navela neslouží jako náhrada běžné antikoncepce.

Příbalovou informaci si můžete stáhnout ZDE.