Pokud selhala Vaše obvyklá metoda antikoncepce nebo jste měla nechráněný pohlavní styk použijte nouzovou antikoncepci

Potřebuji pilulku po – Co mám dělat

Pilulka po může být nejrychlejší záchrana po nechráněném pohlavním styku. Abyste zabránili nechtěnému těhotenství, je nutné ji použít do tří dnů od styku. Poradíme vám, kde pilulku sehnat, jak přesně funguje a proč neztrácet čas při jejím podávání.

Selhala Vaše obvyklá metoda antikoncepce nebo jste měla nechráněný pohlavní styk

„Co mám dělat?“ proběhne Vám hlavou. 

V první řadě nepanikařit a pokusit se co nejrychleji sehnat „pilulku po“ jak se také lidově říká nouzové antikoncepci

Velkou výhodou je její dostupnost, takže se nemusíte obávat, že byste ji nesehnala do nejdéle doporučované doby od rizikového styku.

Je možné ji koupit v lékárně, případně ji mít rovnou doma v lékárničce pro tyto situace. Pilulku po je možné použít nejen při nechráněném styku, ale také pokud selže stávající ochrana. Konkrétně v případech, kdy se protrhne kondom, když špatně použijete pravidelnou antikoncepci a podobně.

Co dělat, když potřebuji pilulku proti otěhotnění právě teď?

Čím dříve užijete pilulku po pohlavním styku, tím rychleji zafunguje

Pokud potřebujete prášek zabraňující otěhotnění velmi rychle, obraťte se na 24 hodinovou lékárnu. Najdete je ve větších městech, případně jako součást nemocnic. V ideálním případě je vhodné mít pilulku po i jako součást lékárničky a mít možnost užít ji co nejdříve.

Neztrácejte čas při podávání postkoitální antikoncepce

Neztrácejte čas přemýšlením, zda tabletu užít hned nebo čekat do druhého dne. Čím dříve ji užijete, tím rychleji zafunguje. Rychlejší užití má i lepší účinek. Tableta po zabraňuje uvolnění vajíčka z vaječníku, navíc dokáže zabránit spermiím v oplodnění vajíčka. Vytváří prostředí, které eliminuje možnost nechtěného těhotenství.

Pilulka po je volně dostupná v lékárně

Postkoitální antikoncepce, také nazývaná jako nouzová je volně dostupná od 16 let v téměř každé lékárně

Postkoitální antikoncepce někdy také nazývaná jako nouzová je volně dostupná od 16 let. Do 16 let je nutné mít předpis lékaře. Je možné ji objednat přes internet, případně koupit v téměř každé lékárně. Pokud neplánujete nechráněný styk, tak se většinou stává plánem B, který je nutné řešit akutně. Je tedy možné ji koupit například ve 24 hodinové lékárně, ideálně bezprostředně po styku. Čím dříve si tabletu podáte, tím větší budete mít jistotu, že neplánovaně neotěhotníte.

Kdy je potřeba kontaktovat gynekologa?

Na gynekologa se obraťte v případě, že je vám méně než 16 let, a přesto potřebujete tabletu použít. Také neváhejte s kontaktováním svého lékaře v případě nežádoucích účinků. Ve velmi málo případech se může projevit alergie na tablety a není je doporučeno užívat ani při poruchách jater nebo onemocnění tenkého střeva. Použití postkoitální antikoncepce se vyhněte i v případě, že jste prodělala mimoděložní těhotenství nebo trpíte na záněty vejcovodu.

Jak poznám, že pilulka po účinkovala

Po použití nouzové antikoncepce může přijít menstruace o pár dnů dříve nebo později

Funkčnost tablety poté poznáte následující menstruaci. Počítejte však s tím, že i když máte pravidelnou menstruaci, po použití nouzové antikoncepce může přijít o pár dnů dříve nebo později. Svého lékaře navštivte po pěti až sedmi dnech, kdy se menstruace nedostaví. Za zkoušku stojí domácí těhotenský test, který je také dobré mít pro jistotu v lékárničce.

Čtěte pozorně příbalovou informaci! Navela je léčivý přípravek k vnitřnímu použití, obsahuje léčivou látku levonorgestrel. Navela neslouží jako náhrada běžné antikoncepce.

Příbalovou informaci si můžete stáhnout ZDE.